Според неотдавнашен доклад, Япония ще сподели мнението си относно регулирането на виртуалните валути с финансови министри и управители на централни банки от други държави от Г-20 по време на предстоящата среща, която се очаква да се проведе през юни в страната.
Съобщава се, че регулаторите на криптовалути в Япония имат регулаторно решение, което се планира да сподели с държавите от Г-20.
Япония се идентифицира като една от най-активните страни по отношение приемането на крипто и неговото имплементиране. Приемането на виртуалната валута като платежно средство е узаконено в страната. Освен това, японските регулатори издадоха наръчник, който „всяка страна от Г-20 може да използва за регламенти, като мерки за предотвратяване на изтичането на виртуална валута“.
Разработват се международни правила за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, като се прилагат ограничения на виртуалната валута.
В нея се посочва още, че:
От друга страна, няма правила по отношение на защитата на активите на клиентите и стабилността на пазара, така че за първи път някои идеи се споделят в международен план.
Различни правила за различните страни
Няколко регулаторни насоки се използват от държавите от Г-20. Това включва свръхрегулиране на крипто активи.
Тъй като е трудно да се установят общи правила, ние [Япония] решихме да ги включим в наръчник, да разполагаме с ноу-хау във форма, подходяща за всяка страна, и да повишим нивото на регулиране.
Също така, наръчникът хвърля светлина върху ръководството за ключови регулаторни области като „средства за предаване на информация на клиентите“, „Поставяне на строги правила срещу кибератаки“ и „Предприемане на стъпки за защита на клиентските активи“.
Миналата година две големи компании за дигитални валути в Япония бяха хакнати – това са Coincheck, който беше хакнат през януари и Zaif през септември, като страната е настроена да използва този опит като казус за неговото решение.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.